• Başkasına yararı dokunan insan en kusursuz insandır. Sophokles

 • Bir kör bir köre yol gösterirse ikiside çukura yuvarlanır. Matthew Henry

 • Dostuna da düşmanına da yardım et çünkü o zaman dostunla daha yakın dost düşmanınla da dost olursun. Clebul

 • Eğer hür bir toplum sayıca daha çok olan fakirlere yardım edemezse sayıca az olan zenginleri de kurtaramaz. John Kennedy

 • Her yardım cennete doğru bir basamaktır. H.Ward Beecher

 • Herkes ötekisine yardım etseydi herkesin işi yapılmış olurdu. Erner Erchenbach

 • Işık yapmanın iki yolu vardır: ya kandil olmak ya da yansıtan ayna… Edith Warton

 • İnsan dostlarının acılarına onlarla bir olup ağlayıp sızlamakla değil yardım ve bakım ile katılmalıdır. Epukuros

 • İnsanın en iyi yardımı kendi kendisine yaptığı yardımdır. Goethe

 • İnsanlar birbirlerine yardımdan el çektikleri gün insanlık yok olur karşılıklı dayanışma olmazsa toplumlar olmaz. Walter Scott

 • İyilik etmek fenalıktan sakınmak hususunda birbirinizle yardımlaşın. günah işlemek ve haddi aşmak üzerinde yardımlaşmayın. Maide Suresi2

 • Küçüklerin yardımı olmaksızın hiçbir büyüğün başarıya ulaştığı görülmez. Bu ne küçüğü büyütür ne de büyüğü küçültür. Cemil Sena

 • Sevmek fiilinden sonra gelen dünyanın en güzel fiili yardım etmektir. V.Suttner

 • Size yapılan en ufak bir yardımı sakın unutmayınız yaptığınız en büyük yardımı ise hiçbir vakit hatırlamayınız. Chilon

 • Yardımlar tıpkı çiçek gibidir ne kadar taze ise insanları o kadar memnun eder. Chillon

Slider Resim 1 Slider Resim 1 Slider Resim 1 Slider Resim 1 Slider Resim 1 Slider Resim 1 Slider Resim 1

Sıfır Atık ve Okuma-Yazma Seferberliği Gönül Elçilerine Anlatıldı

Valimiz Davut Gül ve Eşi Gülden Gül Hanımefendi; ilimizdeki bayan sivil toplum kuruluşu temsilcileri, bayan il müdürleri, protokol eşleri ve kamuda ki bayan çalışanlar başta olmak üzere toplumun her kesiminden bayanlarla ile bir araya geldi. 
Valimiz Gül, programda Sıfır atık ve okur-yazarlık seferberliği projelerin yanı sıra; ilimizde devam eden kamu yatırımları ile yapılması planlanan projeler hakkında sinevizyon eşliğinde bilgi verdi. Gül, programda “Sivas’ın her anlamda geleceği bu günden daha iyi olacak.” dedi.
Programda ilk olarak söz alan Valimiz Gül’ün eşi Gülden Gül Hanımefendi, Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Sıfır Atık ve Okuma-Yazma Seferberliği Projeleri’ne katkılarından dolayı herkese teşekkür ederek; ”İlimizde Sivas Hizmet Vakfı tarafından başlatılan 5 bin lisans öğrencisine burs kampanyasında en büyük destekçilerimiz sizler oldunuz. Sivas’ın değerine değer katan kıymetli kardeşlerim; Sivas’a gönül vermiş, Sivas’ımızın gelişmesi ve güzelleşmesi için birlik beraberlik içinde çalışan siz değerli hanımlar; Şimdiye kadar yürüttüğümüz her proje, çalışma ve programlarda bizlere verdiğiniz destek için sizlere sonsuz teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.
Daha sonra söz alan Valimiz Gül ise, ilimizde başlatılan okuma-yazma seferberliğinde 11 bin 600 kursiyerin olduğunu belirterek, hedeflerinin sene sonunda 20 bini geçerek şehirde herkesin okuma-yazma bilmesini sağlamak olduğunu söyledi. Gül, kurslarda başarılı olan 20 kişiyi umreye, 200 kişiye ev eşyası ve 200 kişiye de çeyrek altın vereceklerini ifade etti.
Sıfır Atık Projesi’ne de değinen Gül, “Sıfır atık bir ekonomik değer. Hanımlar bu işe sahip çıkarsa başarılı oluruz. Evinizde ki atıkları ayrıştırdığınızda belediyeden ekipler mutlaka gelip alacak.” dedi.
Okullarda güvenliğe çok önem verdiklerini belirten Gül, servislerde çok önemli düzenlemeler olduğunu ve merkezde 70 okula, ilçelerdeki okulların da tamamına kamera yerleştirerek bu kameraları mobeseye bağladıklarını söyledi. Gül, okullardaki bu kameraların polis merkezinden takip edildiğini ve olası bir durumda anında müdahale edilebileceğini kaydetti. 
Halk Eğitim Merkezi’nde çok güzel hizmetler verildiğini söyleyen Gül, ancak binanın yetersiz olduğunu ve yeni yapılacak bina ile tüm eğitimlerin farklı noktalar yerine yeni binada yapılacağını söyledi. 
Bilim ve Sanat Merkezi’nin de standartlarının çok kötü olduğunu belirten Gül, Tuzlugöl Mahallesinde yeni bir merkezin ihalesinin yapıldığını ve çalışmaların başladığını söyledi. 
Hanımlar için el sanatları çarşısı yapacaklarını belirten Gül, “Sizlerin emeği değerlendirilecek. Sizlerin emeği Sivas’a gelen misafirlere sunulacak.” diye konuştu.
Gül, Kayak Simülasyon Merkezi inşaatının devam ettiğini söyleyerek, “Yeni yapılan kültür merkezi ile Kayak Simülasyon Merkezi yan yana. Vatandaşlarımız bu merkezde kayak yapmayı öğrenecek. Yıldız Dağı’na gitmeden orada teknolojiyi kullanarak kayak yapmayı öğreneceksiniz. Bu merkezden Türkiye’de sadece 2 olacak.” şeklinde konuştu.
Restorasyonla ilgili çok önemli işler yaptıklarını kaydeden Gül, “Sivas’ın en önemli değerlerinden biri Taşhan. Taşhan’ın etrafında küçük, tek katkı iş yerleri var. Oraların kamulaştırma sürecini başlattık. Taşhan’ın etrafını tamamen açıyoruz. Taşhan’ı restore edeceğiz ve içinde şuan faaliyet gösteren iş yerlerini çıkartarak o kültürel değere yakışır bir hale getirmek istiyoruz. Yıkılan Vakıflar İş Merkezi’nin yerine 8 katkı bina yapmak istiyorlardı. Ona Sayın Bakanımız müdahale etti. Taş kaplamalı, zemin artı 3 kat olacak şekilde yeniden yapılacak. Tugay komutanlığı içerindeki kilisenin restorasyon süreci başladı.  Gökmedrese’nin restorasyonu bu sene inşallah tamamlanacak. Gökmedrese ile Ulu Cami arasındaki Selçuk Ortaokulu’nu yıktık. O bölge tamamen açılmış oldu.” dedi.
2019 yılının Sivas açısında çok önemli olduğunu belirten Gül, “2019 Sivas Kongresi’nin yüzüncü yılı. Kongrenin yüzüncü yılına hazırlanmamız lazım. Ayrıca 2019′da hızlı tren gelecek. Hızlı tren geldiğinde sadece Ankara-Sivas arası hızlı tren olmayacak. Aynı zamanda; Sivas-İstanbul, Sivas-İzmir, Sivas-Afyon, Sivas-Eskişehir, Sivas-Konya ve hızlı trenin olduğu her yere Sivas ulaşmış olacak. Sadece Sivas’ta ulaşmamış olacak. Yıldızeli, Hafik, Zara, İmranlı da hızlı trene ulaşmış olacak. Malatya-Sivas hızlı tren yapılıyor; inşallah Ulaş ve Kangal hızlı trene kavuşacak. Bunlar Sivas’ın daha çok misafir alacağı anlamına geliyor.” şeklinde konuştu.
Sivas’ın ikinci üniversitesine kavuştuğunu söyleyen Gül, şunları kaydetti:
“Kurulan üniversitelere baktığımızda önemli bir kısmı bölünerek kurulan üniversiteler. Yani mevcutta bir üniversite var; bunun bazı fakültelerini ayrılarak farklı illere açıyorlar. Bazıları da vakıf üniversitesi. Yeniden kurulan 3 tane üniversite var. Birisi Samsun, birisi Gaziantep bir tanesi de Sivas. Dolayısı ile baktığımız zaman büyükşehir olmayan ama yeni üniversite kurulan tek şehir Sivas. Bu Sivas açısından çok önemli.” 
Üniversiteye alt yapı olarak hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizen Gül, “Şuan inşaatı devam eden 10 bin kişilik öğrenci yurdumuz var. Hepiniz evlat sahibisiniz. Çocuklarınız bir yeri tercih ederken neye göre tercih edilecek? Ulaşım kolay mı, kalabileceğim yer var mı, şehir güvenli mi, üniversite kaliteli mi? Bizim 10 kişilik yurdumuz bittiğinde Sivas’ta 2 üniversitemiz de daha çok tercih edilecek.” dedi.
Yeni şehir parkı hakkında da bayanlara bilgi veren Gül, meydanda bulunan orduevinin 2 ay içerisinde yeni yerine taşınacağını ve jandarma binasının yanında bulunan lojmanların yıkılacağını ve yeşil alana çevrileceğini söyledi. 
Kadın ceza evindeki tarihi binayı muhafaza edeceklerini belirten Gül, etrafındaki binaları kaldırarak yeşil alan yapacaklarını ve MEB lojmanlarını da yıkarak yeni halk eğitim merkezini buraya inşa edeceklerini ayrıca yıkılan eski numune hastanesinin olduğu alanı da yeşil alan olarak planladıklarını kaydetti.
Selçuk Anadolu Lisesi’nin bulunduğu alanda ki sonradan yapılan binaları yıkacaklarını söyleyen Gül, tarihi binayı restore edecekleri ve tarihi binanın restore olduktan sonra oranın Olgunlaşma Enstitüsü olacağını belirtti. 
Kızılırmak İlk Okulu ile Halk Eğitim Merkezi’nin bulunduğu alana El Sanatları Çarşısı yapacaklarını söyleyen Gül, üzerine ise kule yapacaklarını belirterek, “Bu kule ne işe yarayacak? Şehir parkını ve şehir meydanını Ata Kule mantığı ile seyredebileceğimiz bir mekân olacak. İçerisinde yemek yenilebilecek yaklaşık 300 metrekare büyüklüğünde bir restoran olacak.” dedi.
Gül, kulenin arkasına yeni yapılacak caminin 170 bin metrekarelik alanın yüzde ikilik kısmına tekabül eden 3 bin 250 metrekarelik oturum alanı olacağını ve caminin altında ise vatandaşların sosyal aktiveyeler yapabileceği alanlar oluşturacaklarını söyledi. 
Haralar bölgesinde yapılacak çalışmalara da değinen Gül, “Tescilli binaları restore edeceğiz. Geri kalan alanlarda çalışmalar yapacağız. İstiyoruz ki çocuklarımız, sizler mutlu olsun. Hafa sonu gidebileceğiniz çeşitli alternatifleriniz olsun.” dedi.
Numune Hastanesi’nin yatak ve acil kapasitesinin eskiye oranla daha fazla olduğuna dikkat çeken Gül, hastaneye ulaşımda yaşanan sorunların ortadan kaldırılması için çalışmalar yapacaklarını da belirterek, “ÇEDAŞ’ı oradan kaldıracağız. Bir alt geçit yapacağız. Projeleri şuan yapılıyor. Araç ile giriş çıkış daha kolay olacak. Otobüslerin her mahalleden oraya gitmesi için belediyenin bir çalışması var. Hastanenin hemen yanını 250 yataklı blok ve 195 yataklı geriatri servisi yapılacak. Eskiden her odada 3-5 kişi kalırken şimdi tek kişi kalacak. Mevcut İstasyon Caddesindeki SSK Hastanesi’nin olduğu yere acil ve poliklinik hizmetlerin yapılacağı orta ölçekte yeni bir bina yapılacak. Bunlar yapılınca hiçbir sorunumuz kalmayacak. Ayrıca üniversiteye 900 yataklı sıfır bir hastane yapılıyor. Sivas’ın her anlamda geleceği bu günden daha iyi olacak.” şeklinde konuştu.
2. Organize Sanayi bölgesinin alt yapı ihalesinin yapılacağını söyleyen Gül, “Her parseline tren yolunun olacağı bir OSB olacak. Türkiye’de ilk. Buraya yatırımcı geldiğinde yaklaşık 40 bin kişi istihdam edilecek. Sivaslılar çalışmak için dışarıya gitmek zorunda kalmayacak. Sivas kendine yetecek.” diyerek sözlerini tamamladı.
VLLK8747
Sivas Valiliği
 • Slider Resim 1
 • Slider Resim 1
 • Slider Resim 1
 • Slider Resim 1
 • Slider Resim 1
 • Slider Resim 1
 • Slider Resim 1
 • Slider Resim 1
 • Slider Resim 1
 • Slider Resim 1
 • Slider Resim 1
 • Slider Resim 1
 • Slider Resim 1
 • Slider Resim 1
 • Slider Resim 1
 • Slider Resim 1
 • Slider Resim 1
 • Slider Resim 1
 • Slider Resim 1
  En Gönüllü İlçeler
SİVAS 4713
AKINCILAR 1364
GÜRÜN 1291
Diğer İlçeler